Evaluarea valorii clasei de draft 2022 a Detroit Lions

Numai timpul va spune dacă Detroit Lions au făcut alegeri bune în draftul NFL 2022, dar asta nu înseamnă că analiza instantanee poate fi trecută cu vederea.

După luni de pregătire pentru draftul NFL, mulți experți de pe multe site-uri web și-au alcătuit marile topuri, clasificând sute de potențiali potențiali potențiali NFL. Deși fiecare dintre aceste clasamente poate fi utilă singură, combinarea lor într-un singur tabel poate oferi o perspectivă asupra potențialilor potențiali clasați și unde.

Datorită lui Arif Hasan de la The Athletic, o astfel de ispravă a fost realizată. Big Boardul NFL Draft Consensus 2022 este o listă a primelor 300 de potențiali, bazată pe o compilație de mai multe table de redactare. Nu numai că a fost un instrument util, dar acuratețea sa l-a făcut și una dintre principalele surse de informații despre proiecte. Hasan a postat, de asemenea, un articol următor cu privire la cele mai mari furturi și transporturi din draftul NFL 2022, precum și clasarea clasei de draft a fiecărei echipe în funcție de valoarea lor. Ambele articole necesită un abonament la The Athletic, dar merită din plin prețul.

Apropo de preț, cum s-au descurcat Lions din Detroit cu clasa lor de draft? Au găsit un echilibru bun între nevoie și valoare? Vom arunca o privire.

Runda 1: DE Aidan Hutchinson

Clasamentul consensual al tabloului mare: 1
Punctul de selecție al echipei Lions: 2

De săptămâni întregi, oamenii i-au înflăcărat pe Detroit Lions pentru că au câștigat un joc „nebunesc” în Săptămâna 18 împotriva Green Bay Packers, o victorie care i-a costat prima alegere generală. Acum Jacksonville ar avea de ales între Aidan Hutchinson și Kayvon Thibodeaux, lăsând Detroit-ul cu firimiturile lor.

În ziua draftului, s-a dovedit a fi lipsit de sens. Datorită ascensiunii meteorice a lui Travon Walker, Leii au ajuns să aibă de ales între unul sau altul trecător. Lions l-au ales pe Hutchinson, perspectiva de top cu consens. Interesant este că Walker a ocupat locul opt în comitetul de consens. Lions au ieșit învingători în draft de la început.

Runda 1: WR Jameson Williams

Clasamentul consensual al tabloului mare: 13
Punctul de selecție al echipei Lions: 12

O tranzacție i-a surprins pe mulți și a dus la speculații instantanee că urmează o selecție de fundaș. În schimb, Lions au mers cu receptorul Jameson Williams. Williams a fost al treilea cel mai mare receptor după Garrett Wilson și Drake London. Wilson și Londra l-au devansat pe Williams conform așteptărilor (pe locul 10 și, respectiv, pe locul 8 în general), în timp ce Chris Olave a trecut pe lângă Williams pe locul 11. Lions l-au luat pe Williams aproape de ratingul lui proiectat, așa că este greu să te plângi de valoare.

Runda 2: DL Josh Paschal

Clasamentul consensual al tabloului mare: 70
Punctul de selecție al echipei Lions: 46

Josh Paschal este prima mare abatere de la clasamentul consens, trecând cu aproape un tur mai devreme decât se aștepta. Clasamentele pentru Pascal au variat foarte mult. Pro Football Network l-a clasat pe Paschal pe locul 144 la general, Dane Brugler de la Athletic la clasat pe locul 83, Mel Kiper pe locul 63, iar PFF pe locul 44.

Destul de interesant, în timp ce Brugler a avut Paschal pe locul 83 în clasamentul său, el a spus la transmisiunea live a The Athletic NFL Draft în timpul draftului Lions că se aștepta ca el să meargă în turul al doilea.

„Înainte de a începe în seara asta, vorbeam despre câțiva jucători și vorbeam despre Paschal și am spus: „Va în turul doi. Se întâmplă”, a spus Brugler. „Prea multe echipe îl iubesc pe acest tip”.

Runda 3: S Kerby Joseph

Clasamentul consensual al tabloului mare: 96
Punctul de selecție al echipei Lions: 97

Alegerea Kerby Joseph Lions este aproape identică cu clasamentul său de consens. Unii fani ar putea fi dezamăgiți de faptul că Indianapolis Colts i-a învins pe Lions pentru o altă siguranță, Nick Cross, dar Lions au primit totuși o siguranță valoroasă. Pe locul doi, cel mai bine clasat, a fost Verone McKinley III (pe locul 122), care de fapt a rămas neraftată.

Runda 5: TE James Mitchell

Clasamentul consensual al tabloului mare: 216
Punctul de selecție al echipei Lions: 177

James Mitchell este un alt jucător ales înaintea clasamentului său de consens, dar un ACL rupt probabil i-a aruncat stocul de draft. Deși s-a clasat doar pe locul 216 în topul de consens, Mitchell a fost evaluat foarte bine de Dane Brugler (162 la general) și PFF (109 la general). Dacă Mitchell poate reveni la formă, Lions ar putea obține o investiție utilă.

Runda 6: LB Malcolm Rodriguez

Clasamentul consensual al tabloului mare: 170
Punctul de selecție al echipei Lions: 188

Nu numai că Lions au obținut o valoare bună cu Malcolm Rodriguez la 188, dar au și obținut-o după o tranzacție în jos. Philadelphia Eagles a renunțat la alegerile 188 și 237 la 181; interesant, ei înșiși au ales un linebacker în Kyron Johnson, un prospect clasat pe locul 266 pe consensul. Lions vor fi fericiți cu Rodriguez, care s-a clasat pe locul 140 de Mel Kiper, pe locul 132 de Dane Brugler și pe locul 153 de către PFF.

Runda 6: LB/EDGE James Houston

Clasamentul consensual al tabloului mare: N / A
Punctul de selecție al echipei Lions: 217

James Houston este prima alegere care nu apare pe marele panou de consens. Comitetul de consens este alcătuit din peste 80 de analiști, așa că este probabil că Houston nu a avut suficienți pentru a se califica pentru un clasament. Houston a fost clasat pe locul 225 de Mel Kiper, pe locul 272 de către Pro Football Network și pe locul 289 de către Dane Brugler. Houston a fost probabil un carry de către Detroit, dar pentru o alegere din runda a șasea târziu, asta nu este flagrant. În plus, Kent Lee Platte, fostul scriitor Pride of Detroit și creatorul revistei Relative Athletic Scores, adoră această alegere:

Runda 7: CB Chase Lucas

Clasamentul consensual al tabloului mare: 214
Punctul de selecție al echipei Lions: 237

Lions și-au închis draftul cu un alt furt moderat. Clasamentul de consens al lui Lucas l-a adus aproape de sfârșitul rundei a șasea, iar Lions l-au primit aproximativ o jumătate de rundă mai târziu. Dacă erai îngrijorat că Lions vor ajunge la Houston, ai putea pretinde că Lucas și Houston și-au schimbat pozițiile la draft.

La nivel global

Doar pe baza valorii, leii au avut o clasă medie de draft în 2022. Clasa de anul trecut i-a pus în eșalonul superior al valorii de draft, dar rentabilitatea investiției din acest an îi plasează undeva la mijlocul pelotonului:

Având în vedere succesul Lions în achiziționarea de colaboratori sezonul trecut, nu există niciun motiv de panică în legătură cu această clasă de draft. Lions au avut o producție excelentă de la Penei Sewell, Alim McNeil și Amon-Ra St. Brown, în timp ce Levi Onwuzurike, Ifetu Melifonwu, Derrick Barnes și Jermar Jefferson au arătat fulgerări de promisiune. Chiar și debutanții nerecrutați Jerry Jacobs și AJ Parker au evoluat admirabil.

Nu există niciun motiv să credem că Lions nu vor primi contributori majori imediat. Hutchinson este deja favorit la pariuri pentru Defensive Rookie of the Year. Deși Williams poate rămâne fără timp pe măsură ce își revine după accidentarea ACL, nu există nicio îndoială că va fi o armă incredibilă odată ce va fi sănătos. Mitchell este, de asemenea, pe cale de recuperare de la o accidentare ACL, dar ar trebui să lupte pentru locul TE2 în curând. Adăugările lui Paschal, Joseph, Rodriguez și Houston oferă Detroitului o mulțime de piese de șah valoroase în apărare. Chiar și Lucas are șansa de a contribui ca începător la liceu.

Clasa de draft Lions a fost bine clasată după multe valori. Ei au câștigat numeroase A și B de la analiștii din întreaga țară, în timp ce clasa lor de draft este printre cele mai atletice din ligă. Chiar dacă comitetul de consens nu reflectă acest lucru, a fost o clasă de draft stelară pentru Detroit Lions.